Eyvah Mezun Oluyorum Paneli

13015115_1023157921085356_6712987274854740674_nGeçen Cuma (29.04.2016) İ.Ü. Fen Fakültesi Prof. Dr. Cemil Birsel Konferans Salonu’nda  Öğrenci Matematik Çalıştayı gerçekleştirildi. Ben de bu yıl da ikincisine katıldığım çalıştayın “Eyvah Mezun Oluyorum Paneli“nde küçük bir konuşma yaptım.

Bilemiyorum üniversitede okuduğum yıllarda sorsalar “Ne olmak istiyorsun?” sorusuna ne cevap verirdim. Çünkü öylesine üniversiteden bir an önce mezun olabilmeye odaklanmıştım ki. Bence günümüzde çok az öğrenci rahatlık içinde öğrenim fırsatı ede ediyor. Çemberlitaş Kız Öğrenci Yurdu’nda özellikle son iki yılımda (yanılmıyorsam) “deniz manzaralı” bir odada kalacak kadar şanslıydım mesela (odada 8 kişi olduğumuzu, etütte ders çalışmak için akşam yemeğinden sonra yer kaptığımızı, cep telefonlaını şarj etmek için girişte şarj kutusuna telefonlar kitlediğimizi, odalarda priz olmaması vb. durumları saymazsak 🙂 ).

İ.Ü. Matematik Bölümü’nü dört yılda bitirdim. Bu durum başlarda benim için sıradan gelse de, çevreden aldığım tepkilerle bu durum hayattaki övünçlerimden biri haline geldi zamanla. Matematiği en iyi bir şekilde öğreten bir bölüm olduğunu düşünüyorum. Çok çalıştım, hem de çok.

Akademisyen olarak üniversitede hem de kendi üniversitemde kaldım. Ayrıca şu an görev yaptığım bölüm Fen Fakültesi’ne çok yakın bir mesafede. Kimi zaman hala yemekhane için fakülteye geçiyoruz. Yani hiç kopmadım. Bu nedenle, takdir edilip mezun olduğum bölüm tarafından, genç arkadaşlara faydalı olabileceğim bir etkinliğe çağrılmak beni çok mutlu etti. Üstelik geçtiğimiz yılki ilk çalıştay panel bana bir adaş (kardeş) kazandırdı.

Peki panelde neler anlattım?

  1. Enformatik’e nasıl geldim?
  2. Enformatik nedir?
  3. Yapay zeka, makine öğrenmesi ve veri madenciliği üzerine birkaç söz.

Özet:

Matematikçiler, her sektörde kendine is olanagı yaratabilecek, dogaları geregi analitik düsünce ve zeka kapasitesi yüksek bireylerdir. Ister isletme, ister tıp, ister finans. .. Bunun dısında sadece biraz sans gerekiyor. Onu da en kısa zamanda yakalamaları dilegimle,

[smartslider2 slider=”7″]