R Uygulamalarını Shiny ile Webe Aktarın

2014-12-25 15-48-00 Shiny – YandexShiny, yazdığınız R uygulamalarını birer web uygulaması olarak kaydetmenizi sağlayan bir RStudio projesidir.

Bir Shiny uygulaması geliştirmek için öncelikle shiny kütüphanesinin yüklenmiş olması gerekmektedir. Shiny uygulamasında, ui.R ve server.R olmak üzere iki temel dosya bulunmaktadır. Adlarından da tahmin edilebileceği üzere ui.R kullanıcı arayüzünü, server.R ise sunucu tarafını temsil etmekte olup, sayfadaki görsel düzenlemeler ui.R, hesaplamalar ise server.R’da yapılmaktadır. Geliştirilen uygulamanın paylaşılması için iki yol mevcuttur.

 1. Shiny App dosyalarının paylaşılması:
  Önemli Hatırlatma: Bu yolun kullanılması halinde, uygulamayı açacak kişilerin bilgisayarında da R ve Shiny paketinin yüklenmiş olması gerekmektedir.

  • Shiny uygulamasındaki ui.R ve server.R dosyalarını, .zip haline getirip, kendi ftpnize atıp, dosya bağlantısını paylaşabilirsiniz. R’da library(shiny)
   runUrl( “”)
   derseniz çalıştırmanız mümkün.
  • www.github.com adı verilen ve wiki özelliğinde geliştirilen uygulamaların paylaşıldığı bir site mevcut. Bu siteden, hem siteye kayıt olarak hem de anonymous kullanıcı olarak giriş yaparak uygulama paylaşılabilmekte.
 2. Shiny uygulamasının bir web sayfası gibi paylaşılması:
  • ShinyApps.io sitesine kayıt olduktan sonra, bu sitede istediğiniz bir alan adı altında (örneğin, https://elifkartal.shinyapps.io/) ücretsiz versiyonu için sadece 10 uygulamayı bir web sayfası gibi barındırılabiliyor ve doğrudan bağlantısını paylaşılabiliyor. Ücretli versiyonlarına ek özellikler mevcut: daha fazla uygulama, e-posta vb. Fiyatlandırma detaylarına http://www.shinyapps.io/ adresinden ulaşabilirsiniz.
   Bu madde için EuroScore hesaplamasını Shiny ortamına taşıdım. İncelemek için tıklayınız.
  • Shiny Server ise doğrudan sunucu ile çalışma imkanı sağlıyor. Ücretsiz ve Pro versiyonları mevcut. Pro versiyonuna yönetim ve kimlik doğrulama ile ilgili çeşitli ek özellikler eklenmiş olup, bunun için sunucu kiralamak ve içine Shiny Server kurmak gerekmektedir.

R çalışmalarını paylaşmak isteyenler için güzel bir fırsat diye düşünüyorum.